شکایت از سایت اینترنتی

شکایت از سایت اینترنتی چگونه است؟

استفاده سایت‌­های اینترنتی امروزه به یکی از امور عادی و روزانه و مورد نیاز همه ما تبدیل‌شده است؛ زیرا سایت‌­های مختلف خدمات مهمی را به‌ صورت غیرحضوری به ما ارائه می­‌کنند طوری که در قدیم باید برای تک‌ تک این کارها از روش‌های حضوری استفاده می‌­کردیم.

در ایام بروز کرونا نیز استفاده از اینترنت و سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها قوت بیشتری گرفت. به همین میزان که استفاده از سایت‌ها قوت گرفته است طبیعتا ظهور اختلافات در این زمینه هم گسترش می‌­یابد.

لذا شکایاتی نظیر کلاه‌برداری‌های اینترنتی یا سرقت‌های اینترنتی نیز افزایش‌یافته است. مردم در این موارد به دنبال این هستند که مرجع شکایت را پیدا کنند و به مجرمین و متخلفین رسیدگی قضایی شود.

عموما برای این کار چهار روش وجود دارد یکی از این روش‌ها مراجعه به پلیس فتا است که اکثر مردم با این روش آشنایی دارند. روش دیگر مراجعه به سایتی به نام سامانه نماد است و راه دیگر نیز شکایت از طریق پیگیری‌های معمول قضایی است.

همچنین از طریق تعزیرات نیز می‌­توان اقدام به شکایت نمود که در ادامه به همه این‌ها می­‌پردازیم.

نکات امنیتی هنگام خرید از سایت‌­های اینترنتی چیست؟

یکی از راه‌های اطمینان از خرید مراجعه به سایت enamad.ir است. اشخاص می‌توانند با مراجعه به این سایت از صحت نماد اعتماد الکترونیک در وب‌سایت‌های مختلف اطمینان حاصل نموده و سپس، خرید امن خود را از طریق این سایت­‌ها انجام دهند.

در سایت نماد، امکان مشاهده نمادهایی که تعلیق گردیده‌اند نیز میسر است. همچنین هنگام ورود به درگاه پرداخت هزینه توجه داشته باشید که URL وب‌سایت باید Https باشد.

اگر از سایت شکایتی نداشته باشیم و صرفا تحویل کالا را بخواهیم یا پول خود را پس بگیریم راهی وجود دارد؟

بله در این موارد می‌توان از طریق دادگاه‌های عمومی یا شورای حل اختلاف بستگی به میزان خواسته (زیر 20 میلیون شورای حل اختلاف و بالای 20 میلیون در دادگاه عمومی حقوقی) طرح دعوا نمود.

در این موارد دادخواستی تحت عنوان الزام به ایفای تعهد به استناد مدارک لازم ازجمله فیش واریزی  تقدیم مرجع قضایی گردد.

همچنین، اگر اقدام به خرید اینترنتی از سایتی نموده‌اید ولی کالای شما به دست شما نرسیده است با مراجعه به سایت نماد این موضوع را می­‌توانید پیگیری نمایید.

سایت روی سیستم

آیا فروشگاه­‌های اینترنتی وظیفه‌ای در قبال استرداد کالا دارند؟

بله بر طبق قانون تجارت الکترونیک تمامی فروشگاه‌های اینترنتی مکلف هستند که جنس خود را در صورت انصراف مشتری باز پس بگیرند.

طبق ماده 37 قانون تجارت الکترونیک مصوب سال 1382، در هر معامله از راه دور ، مصرف‌کننده باید حداقل هفت روز کاری، وقت برای انصراف (حق انصراف) از قبول خود بدون تحمل جریمه و یا ارائه دلیل داشته باشد. تنها هزینه تحمیلی بر مصرف‌کننده هزینه بازپس‌گیری فرستادن کالا خواهد بود.

شکایت از طریق سایت نماد به چه نحو است؟

همانطور که اشاره شد سایت نماد به آدرس enamad.ir برای شکایات مردمی وجود دارد. پس از مراجعه به این سایت با کلیک روی قسمت شکایات می‌توانید شکایت خود را ثبت نمایید.

شاکیان محترم می‌توانند بعد از ایجاد حساب کاربری و کلیک روی لینک فعال‌سازی که به ایمیل ثبت‌ نامی ارسال‌ شده است، در کمتر از یک دقیقه اقدام به ارسال و پیگیری شکایت خود نمایند.

نکته‌­ای که اینجا قابل توجه است این است که برای ثبت‌ نام در سایت ای­نماد شماره تلفن همراه، باید متعلق به همان کد ملی شخصی باشد که در سایت ثبت‌ نام کرده است.

پس از ورود به این بخش گزینه‌های متفاوتی در اختیار دارید که می‌توانید با توجه به مشکلی که برایتان پیش امده است یکی را انتخاب نمایید.

مثلا مغایرت کالای دریافت شده با کالا و خدمت تبلیغ‌ شده، عدم ارائه خدمت، دیرکرد در تحویل کالا یا خدمت، عدم ارائه خدمات پس از فروش و یا عدم بازپرداخت وجه توسط سایت اینترنتی از گزینه‌های موجود در سایت است.

در این موارد رسیدگی به‌ صورت مصالحه و یا میانجی‌گری است و در سایر موارد، باید از طریق مراجع قضایی طرح و رسیدگی گردد.

شکایت از سایت­‌های اینترنتی از طریق پلیس فتا به چه نحو است؟

اکثر افراد امروزه با پلیس فتا آشنایی دارند. برای شکایت از سایت‌های اینترنتی از طریق سایت پلیس فتا نیز می‌توان اقدام نمود.

نشانی آن آدرس cyberpolice.ir است. در این روش شاکی با ورود به صفحه پلیس فتا می‌تواند روی آیکون ثبت گزارش مردمی کلیک نماید و شکایت خود را ثبت و پیگیری نماید.

البته توجه داشته باشید که در این روش یعنی استفاده از سایت پلیس فتا، شکایت شما به‌عنوان شاکی مورد رسیدگی حقوقی و کیفری قرار نمی‌گیرد و در این زمینه برای شما به‌ عنوان شاکی توسط قاضی رسیدگی رخ نمی­دهد و طبیعتا رای نیز صادر نمی‌شود.

زیرا وظیفه پلیس صرفا تحقیقات است و پلیس فتا هم از این قاعده مسثتنی نیست و صرفا تحقیقات خود را در حوزه تخصصی  سایبری انجام می‌دهد و صلاحیت صدور حکم و همچنین مجازات را ندارد؛ پس اگر قصد دارید که از سایتی شکایت نموده و  حکم قضایی دریافت کنید، از روش شکایت به مراجع قضایی استفاده نمایید.

برای شکایت از یک صفحه فروشگاهی که در  تلگرام و یا اینستاگرام و سایر اپلیکیشن‌ها است نیز می‌توانید به بخش گزارش تخلف شبکه اجتماعی سایت بروید و با درج اطلاعات لازم و اطلاعات صفحه مربوطه، شکایت خود را نسبت به کانال یا پیج را در پلیس فتا مطرح نمایید.

وبسایت

شکایت از طریق پلیس فتا چه مدت به طول می انجامد؟

معمولا مدت زمان طی شدن روند در پلیس فتا بستگی به نوع پرونده دارد. همچنین آماده بودن مدارک و مستندات می­‌تواند در تسریع روند رسیدگی مؤثر باشد.

هزینه‌های رسیدگی در پلیس فتا چقدر است؟

معمولا این هزینه‌ها به مقدار کمی معین شده است و علت این امر آن است که افراد در طبقات مختلف بتوانند از این امکانات استفاده کنند و حق و حقوق شخصی ضایع نگردد.

البته لازم به ذکر است که در پایان روند شکایت در صورتی که حکم به نفع وی صادر گردد، می‌توان هزینه‌هایی که در طی روند پیگیری نموده است را به عنوان خسارت از طرف مقابل بگیرد.

شکایت از سایت‌های اینترنتی از طریق مراجع قضایی به چه نحو است؟

برای شکایت از سایت‌های اینترنتی باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید از طریق سامانه ثنا شکایت خود را ثبت کنید و مستندات خود را هم به شکایت ضمیمه نمایید.

پس از ثبت شکایت ما در سامانه ثنا، شکایت به مرجع قضایی صالح ارجاع می­‌گردد. دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران دادسرای رسیدگی به جرائم اینترنتی است که مسئولیت رسیدگی به جرائم مربوط به تخلفات در حوزه فضای مجازی را دارد.

شکایت از سایت­‌های اینترنتی از طریق تعزیرات چگونه است؟

گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب، اخفا و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور برگ خرید، فروش اجباری و سایر موارد موضوع قانون تعزیرات حکومتی از جمله مواردی هستند که اشخاص می‌توانند از طریق تعزیرات پیگرد نمایند که اگر از سوی فروشگاه‌های اینترنتی واقع شود از طریق اتحادیه کشوری کسب‌ و کارهای مجازی رسیدگی مناسب صورت می‌گیرد.

آدرس این سایت ecunion.ir است. اگر شما از کسب‌ و کار عضو اتحادیه شکایت دارید با وارد نمودن نام سایت شکایت خود را مطرح نموده و سپس بر روی ثبت کلیک نمایید.

اگر از کسب‌ و کارهایی که عضو اتحادیه کشوری کسب‌ و کارهای اینترنتی نیستند و قصد شکایت دارید باید از قسمت وضعیت دامنه، گزینه عضو اتحادیه نیست» انتخاب کنید و در آن جا نام دامنه مورد نظر را در بخش مربوطه وارد کنید.

همچنین شماره تماس: 91303230-021 داخلی 2 و ایمیل: opinion@ecunion.ir هم برای سؤالات شما وجود دارد.

آیا در دعاوی شکایت از سایت­‌های اینترنتی نیاز به وکیل دادگستری است؟

بهتر می‌دانید که یکی از مسائل مهم دنیای کسب‌ و کار، آگاهی داشتن به قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های کسب‌ و کارهای اینترنتی است.

خصوصا با گسترش درگاه­‌های فروش اینترنتی شکایات در این زمینه زیاد شده و به همان اندازه پیچیده‌تر هم شده است و افراد عادی دانش و آگاهی و تجربه در مورد پیچیدگی‌های این دسته از دعاوی ندارند و همچنین صرف آگاهی از قوانین کافی نیست بلکه درک صحیح از استفاده قوانین در اینجا مطرح می‌­گردد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام
    یه سایت به اسم بهزادایکام به آدرس https://behzadecom.ir/ به اسم اخذ پکیج ارزی داره کلاهبرداری میکنه، نماد الکترونیک هم نداره، من هفت و نیم میلیون به حساب شخصی که پرسنل سایت اعلام کردم واریز کردم، بعد از حدود 70 روز هیچ خدماتی تحویل ندادن، شماره تلفنی که توی سایت هست رو جواب نمیدن و فقط توی واتساپ با تاخیر زیاد جواب سرسری میدن و میگن که قوانین پی پال تغییر کرده و به قولی که دادن عمل نمیکنن. تو این مدت شروع استارتاپ من به تاخیر افتاده و بیش از 200 میلیون درآمد احتمالی من از بین رفته، بهترین راه شکایت و اثبات موضوع چی هست؟
    سپاس

  2. سلام ازطریق سایت صیغه آدمیت مبلق هفت ملیونوهشتصدهزارتومان به حساب واریزکردم،بازهم گفتن۲ملیون دیگه واریزکن،نداشتم کنسل کردم.قراربودتا۷۲ساعت پول به حسابم برگشت بخوره.ولی الان چندروز که ازوقتش گذشته باید چکارکنم

  3. سلام خسته نباشید در موضوع رادیو ذهنیت عکس برداری از منازل و افشای زندگی خانوار که یکی از خانوار من هستم لطفا رسیدگی کنید که کنترل خانوار هم به کار می گیرید و نتیجه نهایی را برایم بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا