شکایت از شرکت

شکایت از فروشگاه افق کوروش چگونه است؟

با به وجود آمدن فروشگاه زنجیره ای از دهه 70 میلادی، شاهد آن بوده ایم که بسیاری از افراد با استفاده از آن ها توانسته اند محصولات مختلف و مورد نیاز خود را به آسانی خریداری کنند و همه آن ها را در یک مکان پیدا کنند.

به وجود آمدن این نوع از فروشگاه ها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد که از بزرگترین معایب آن می توان به رواج مصرف گرایی اشاره نمود.

اما همانطور که بیان شد این نوع از فروشگاه ها در کنار معایب بسیار خود دارای مزایای بسیاری نیز می باشند. دسترسی آسان به تمامی مواد غذایی و غیره در یک مکان، راحتی خرید و استفاده، خریدهای با تخفیف و استفاده از مزایای جشنواره های مختلف آن، از مزایای آن می باشد.

در کشور ایران نیز در چند سال اخیر، حضور و فعالیت روزافزون این فروشگاه ها مشاهده می شود و بیشتر مردم از آن ها استقبال نموده اند و خریدهای خود را در این بسترها انجام می دهند.

یکی از آن ها فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش را در بر می گیرد که در ادامه به معرفی و بررسی مسائل مربوط به آن و نحوه شکایت از فروشگاه افق کوروش و غیره خواهیم پرداخت.

فروشگاه افق کوروش

فروشگاه افق کوروش

در کنار دیگر فروشگاه های زنجیره ای، فروشگاه افق کوروش نیز با هدف عرضه محصولات مصرفی با قیمت و کیفیت مناسب تاسیس شده است.

هر کالا پیش از عرضه در شعب این فروشگاه، باید مجوزها و استاندارهای خاصی را دارا باشد و همچنین باید از مرحله آزمایش های کنترل کیفی گذر نماید و پس از اینکه با موفقیت از این مراحل گذر نمود، به فروشگاه ها عرضه می شود  و به نظر می رسد که در حالت کلی نظارت زیادی بر روی انواع محصولات عرضه شده در فروشگاه وجود دارد.

آنگونه که بیان شده است، فروشگاه افق ‌کوروش روزانه ۳ هزار تن کالا را به طور مستقیم در 30 انبار با صد و پنجاه هزار متر مربع، دریافت و همین میزان کالا را نیز با ۶۰۰ ماشین به مقصد فروشگاه ‌ها در انواع مناطق، حمل می‌ کند.

این فروشگاه ادعا می کند که با استفاده از تیم های بازرسی که به صورت حضوری یا از طریق دوربین های نامحسوس فعالیت می کنند، ماهانه حداقل دو بار هر فروشگاه را کنترل می نمایند و تمامی محصولات و حتی نارضایتی های  مشتریان کنترل می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

نحوه شکایت از فروشگاه افق کوروش

پیش از اینکه به موضوع نحوه شکایت از فروشگاه افق کوروش بپردازیم باید در نظر داشته باشیم که در چه صورت هایی می توان از یک فروشگاه زنجیره ای شکایت کرد و چه خطاهایی ممکن است از آن ها سر بزند که قابل پیگیری باشد؟

چند حالت کلی را می توان برای پاسخ به این سوال  در نظر گرفت:

تفاوت قیمت های حساب شده با قیمت روی جلد

این مورد جزو تخلفات فروشگاه محسوب می شود و به بیان دیگر، شما می توانید در صورتی که مشاهده نمایید که هزینه ای بیشتر از هزینه روی جلد از شما دریافت می شود، می توانید نسبت به آن اعتراض نمایید چرا که هر محصولی با توجه به قیمت مشخص و مذکور روی جلد قابلیت فروش دارد و افراد نمی توانند به دلخواه خود، قیمت آن را تغییر دهند.

کم فروشی و عدم اعمال کد تخفیف نیز قابل پیگیری است.

فروشگاه افق کوروش

بررسی برخی مواد قانونی مربوط به کم فروشی، گران فروشی و تقلب و بررسی مجازات آن ها

در این قسمت از مطلب سعی داریم تا برخی مواد و تبصره های مربوط به تخلفات اصناف و مجازات آن ها را در قانون نظام صنفی کشور بررسی کنیم تا پیش از ثبت شکایت، بدانیم که موضوع موردنظر ما جز کدام دسته از آن ها محسوب می شود.

 ماده 57

گران ‌فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به‌ بهائی بیش از نرخ‌ های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ ربط، عدم اجرای مقررات و‌ضوابط قیمت‌ گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به‌زیان خریدار گردد.

‌جریمه گران فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • ‌الف: جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل مبلغ گران ‌فروشی، در صورتی که جریمه نقدی کمتر از پنجاه هزار (50.000) ریال باشد، جریمه نقدی معادل پنجاه هزار (50.000) ریال خواهد بود.
 • ب: چنانچه کل مبلغ جریمه ‌های نقدی پس از سومین مرتبه تخلف به بیش از دو میلیون (2.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت ده روز نصب خواهد شد.
 • ج: درصورتی که کل مبلغ جریمه‌ های نقدی پس از چهارمین مرتبه تخلف به بیش‌ از بیست میلیون (20.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان ‌متخلف صنفی نصب و محل کسب به مدت سه ماه تعطیل خواهد شد.

ماده 58

کم فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت کمتر از‌ میزان یا معیار مقرر شده.

‌جریمه کم فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف ‌کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ کم ‌فروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ کم‌ فروشی جریمه می‌ شود.
 • در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ کم‌ فروشی جریمه می‌ شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به‌مدت دو هفته نصب می‌شود.
 • در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌ شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به ‌مدت یک ‌ماه نصب می‌شود.
 • در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده برابر مبلغ کم‌ فروشی جریمه می‌شود و به‌ مدت دو ماه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی نصب می‌ گردد. همچنین به مدت شش ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌ گردد.

تبصره – عدم انجام خدمات پس از فروش در دوره ضمانت (گارانتی) توسط متعهد در حکم کم‌فروشی است و متخلف از این امر علاوه بر انجام خدمت مربوط، به جریمه‌ های موضوع این ماده نیز محکوم می‌شود. مبنای محاسبه ارزش خدمات پس از فروش، قیمت کارشناسی خدمات مورد نظر است که توسط کارشناسان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌ شود.

محصولات

ماده 59

تقلب: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمتی که ازلحاظ‌کیفیت یا کمیت منطبق با مشخصات کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی نباشد.

‌جریمه تقلب، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف ‌کننده در مرتبه اول معادل دو برابر ما به ‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه‌ شده یا فروخته ‌شده یا خدمت ارائه داده شده و در مرتبه دوم به چهار برابر ما به‌ التفاوت مذکور جریمه می ‌شود.
 • در مرتبه سوم به شش برابر ما به‌ التفاوت، جریمه می ‌شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به مدت دو هفته نصب می ‌گردد.
 • در مرتبه چهارم به هشت برابر ما به‌ التفاوت جریمه می ‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به‌ مدت یک ‌ماه نصب می ‌گردد.
 • در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده برابر ما به‌ التفاوت جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به‌ مدت دو‌ماه نصب می ‌گردد. همچنین به مدت شش ‌ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می ‌گردد.

تبصره ۱- در صورت تقاضای خریدار مبنی بر استرداد کالای مورد تقلب فروشنده علاوه بر پرداخت جریمه مقرر، مکلف به قبول کالا و استرداد وجه دریافتی به خریدار است و درصورت استنکاف، واحد صنفی تا اجرای کامل حکم، تعطیل می‌ شود.

‌تبصره ۲ – درصورتی که در قوانین دیگر برای عمل متقلبانه مجازات شدیدتری‌ پیشبینی شده باشد، فرد متقلب به مجازات مزبور محکوم خواهد شد.

تبصره ۳- عرضه، نگهداری به قصد فروش و فروش کالا بدون علامت استاندارد ایران و ارائه خدمات بدون تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در صورتی‌ که استاندارد کالا یا خدمات اجباری شده باشد، مشمول مقررات این ماده می‌ شود.

تبصره ۴- فروش کالاهای تاریخ مصرف گذشته در حکم تقلب محسوب می‌ شود و مرتکب به جریمه مقرر در این ماده محکوم می‌ شود. چنانچه کالا یا خدمات عرضه‌ شده بنابر نظر کارشناسی غیرقابل مصرف باشد، جریمه و خسارت برمبنای قیمت عرضه‌ شده محاسبه می ‌شود.

برخورد نامناسب کارکنان

برخورد نامناسب کارکنان مجموعه نیز یکی دیگر از مسائلی است که قابلیت پیگیری دارد و اگر با یک مشتری به روش نامناسبی رفتار شود، می توانند نسبت به آن اعتراض نمایند و اگر خیلی شدت داشته باشد، از آن شکایت کنند.

فروشگاه افق کوروش

کیفیت محصول

اگر محصولی که  خریداری کرده اید، کیفیت لازمه را نداشته باشد یا تاریخ مصرف آن گذشته باشد یا خراب و غیره باشد، می توانید آن را پس بدهید و پول خود را پس بگیرید. اما در حالت کلی لازم است که هنگام خرید محصولات از صحت و سلامت آن اطمینان پیدا کنید و سپس خریداری نمایید.

خوب است بدانید که اگر محصولی به صورت نادرست برای شما ارسال شده باشد یا خراب و با مشکل خاصی خریداری کرده باشید و فروشگاه مربوطه تمایلی به پس گرفتن آن نداشته باشد، می توانید علیه ان شکایت نمایید.

موارد دیگری نیز وجود دارند که اگر حق با مشتری باشد و در نهایت اثبات شود که فروشگاه کم کاری کرده است، مشتریان می توانند اعتراض و شکایت نمایند.

برای ثبت شکایت علیه فروشگاه در ابتدا می توانید از طریق پلتفرم مربوطه که خود فروشگاه آن را برای ارتباط با مشتریان در نظر گرفته است اقدام نمایید و پس از آن، اگر پیگیری  خاصی از سوی فروشگاه صورت نگرفت و مشکل شما حل نشد، می توانید به مراجع قضائی مراجعه کنید و علیه فروشگاه مربوطه اقامه دعوی کنید.

البته لازم به ذکر است که پیگیری مشکلات و بیان اعتراضات و شکایات، از طریق اتحادیه مربوط به فروشگاه افق کوروش نیز قابل انجام است.

چه مراجعی صالح برای رسیدگی هستند؟

در همین متن نیز به چند مورد از مراجعی که صالح برای رسیدگی به این نوع از شکایات هستند، اشاره شده است اما در این قسمت از مطلب می خواهیم به طور کامل در رابطه با مراجع صالح برای رسیدگی به این نوع از شکایات صحبت کنیم.

برای ثبت شکایت شما می توانید از طریق سایت فروشگاه یا اتحادیه مربوطه اقدام کنید اما  در صورتی که تمایل داشته باشید به صورت مستقیم شکایت خود را ثبت کنید می توانید از طریق سازمان تعزیرات اقدام نمایید.

هزینه های طرح شکایت علیه فروشگاه افق کوروش به چه صورت می باشد؟

شکایت از فروشگاه افق کوروش اگر از طریق سایت و غیره باشد هزینه ای برای مشتریان نخواهد داشت اما اگر در مراجع دیگری این شکایت ثبت شود، دارای هزینه خواهد بود و البته لازم به ذکر است که هر مرجعی دارای تعرفه خاصی است.

در نهایت نمی توان در رابطه با این مسئله به صورت قطعی صحبت کرد و این موضوع، نسبی می باشد.

فروشگاه افق کوروش

برای شکایت از فروشگاه افق کوروش باید چه مدارکی را به همراه داشته باشیم؟

هر مدرکی که نشان دهد حقی از شما نادیده گرفته شده یا پایمال شده است مفید واقع می شود. برای مثال اگر قیمت روی جلد با فاکتور متفاوت است می توانید هردوی ان ها را به دادگاه یا مرجع  مربوطه ارائه دهید.

یا مثلا اگر طرح دعوی شما به دلیل برخورد نامناسب کارکنان بوده است، می توانید از شهود استفاده کنید و از افرادی که در هنگام وقوع حادثه حاضر بوده اند، درخواست کنید تا علیه ان ها در دادگاه شهادت دهند.

استفاده از وکیل برای شکایت علیه فروشگاه افق کوروش

برای طرح دعوی و ثبت شکایت علیه فروشگاه افق کوروش، الزامی نیست که از مشاوره حقوقی وکیل خبره و غیره استفاده نمایید. اما خوب است بدانید که اگر از چنین شخصی برای ثبت شکایت خود استفاده کنید و در کنار خود وکیلی را داشته باشید که شما را در مراحل مختلف ثبت شکایت یاری نماید و مشاوره حقوقی ارائه دهد، قطعا می توانید با سرعت و کیفیت بالاتری شکایات خود را ثبت و پیگیری نمایید و همچنین این امر باعث می شود که بتوانید حق خود را به طور کامل به دست آورید.

به همین منظور شما می توانید از طریق شکایت 24 وکیل مناسب برای ثبت شکایت و طرح دعوی علیه فروشگاه افق کوروش را انتخاب نمایید تا در کمترین زمان ممکن با او در ارتباط قرار گیرید و سوالات و مشکلات خود را از وی جویا شوید.

شما می توانید یک وکیل مخصوص جرائم مربوط به اصناف و غیره را انتخاب نمایید و با خیال راحت از تجربیات و اطلاعات وی بهره ببرید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای

‫15 دیدگاه ها

 1. سلام ، مطالب عالی بود ومورد استفاده من وهم چنین خانواده قرار گرفت، در صورتی که این رسانه جهت قیمت مصرف کننده که بر روی اجناس در فروشگاههای مختلف زنجیره ای تحلیلی داشته باشند مفید خواهد بود، دیده شده فروشگاهی حتی تا ۴ درصد تخفیف وکد تخفیف برای مشتری ارسال می کند ) ( سئوال این اجناس را به چه قیمتی خریده اند که بعد از اعمال ۴۰درصد تخفیف هم هنوز سرپا هستند، اگر این مورد بررسی کارشناسانه شود خیلی خیلی مفید واقع خواهد شد ودیگر شاهد گرانی های روزمره کمتر خواهیم شد باتشکر وسپاس از این رسانه مردمی موفق باشید

 2. سلام من پوشک بچه سایز4 بیرون میخرم تا 112000تومان افق کوروش به من فروخته 141800تومان روی کالا هم نوشته شده قیمت کارخانه 112000تومان یعنی روی یک پوشک چقدر باید بکشید

 3. با سلام از فروشگاه افق کوروش کبیری طامه ( شاهین شمالی) خرید کردم متاسفانه اصلا قیمت مصرف کننده رو لحاظ نمیکنه و وقتی اعتراض می‌کنی میگه قیمت تولید کننده که درصد آن در بعضی اقلام افزایش آن به به ۳۰ درصد میرسه به قیمت مصرف کننده اضافه می‌کنه این چه بازی جدیدیه مثلاً مایع ماشین لباسشویی مصرف کننده ۳۸۰۰۰ تومان اتیکت ۴۸۵۰۰ تومان و اقلام دیگر دستمال کاغذی تنو۱۵۰ برگ مصرف کننده ۱۱۲۰۰ تومان اتیکت ۱۳۸۰۰ و همه اقلام دیگر به همین صورت خواهشمند است رسیدگی شود و این افراد که از مردم سواستفاده میکنند مورد مجازات قرار گیرند .با تشکر

 4. دوستان افق کوروش داره کلاهبرداری میکنه و سفیرهای گذاشتن ک یاد ندارن چطور برخورد کنن واقعا تاسف باره

 5. تنها راه اینکه نخرید….
  افق کوروش مال گروه کسب و کاری گلرنگ اند هست که کلا خیلی خدا و پیغمبر نمیشناسند و بهتره از برندهاشون کسب و کارهاشون فاصله بگیرید.

 6. پشتیبانی اکالا خیلی بی خوده هفتاد نفر باید تو انتظار بمونی اخرم هیچ کاری نمی کنن و جنگ عصابه. پاشید برید از سر کوچتون خرید کنید گیر این …. نیفتید

 7. پوشش هر کسی به خودش مربوط هست. یاد بگیریم در پوشش فردی که جز حریم خصوصی هر فرد هست براش تعیین تکلیف نکنیم.

 8. آقا من گوشت خریدم ۲کیلو بوی گند میده الان یک روزه زنگ میزنم نمیان ببرن خدایی خجالت اوره کلاه سرمردم بزارین بوی تعفن میده تمام یخچال خونم برگرفته

 9. سلام بنظر شخصی ام اگه برخوردی قاطع وجود داشت حال و روز ما این نبود اول از سازمان و اداره های دولتی و دولتمردان باید شروع کرد عدم شفاف‌سازی و مخفی کاری بیداد میکنه تشکر

 10. ۲۰ روز پیش گوشت خریدم فاسد بود قرار شد مرجوع کنن و عوض بشه بعد از یه هفته که بوی گندش یخچال رو گرفته بود و کلی تماس گفتن پولش برمیگرده و عوض نمیکنن الان بعد از بیست روز هنوز پولو پس ندادن و هر بار که تماس میگیرم میگن تا فردا پول واریز میشه دزدی تو روز روشن به این میگن

 11. رفتم برای کار افق کوروش.با وجود 5 سال سابقه کاری در برترین فروشگاه زنجیره ای کشور.مسئولش به بهانه های مختلف ازم کار کشید.گفت 3 روز آزمایشی بیا با حقوق قانون کار.3 روز ک تموم شد.گفت نه 7 روز بیا.حقوقم 3 ماه اول 3ونیم از ماه چهارم قانون کار.7 روز که تموم شد گفت من کلا 3 میدم.اعتراض کردم با کمال بی احترامی هرچی دلش می‌خواست بارم کرد.منم خواستم برم گفت مشتری هارو راه بنداز همون 4 میدم.وایستادم تا آخر شب.فرداش گفت نه همون 3 میدم.یعنی بدترین از سرپرست های افق کوروش جایی ندیدم.تا امروز ازونجا خرید میکردم.اما نه خودم دیگه خرید میکنم و هم به تمام کسایی که میشناسم میگم خرید نکنن.شکایت میکنم ازشون

 12. به خدا تو روز روشن دزدی میکنه افق کوروش. من از افق کورش شعبه شالی خرید اینترنتی داشتم. جنس هفتاد و نه تومنی که قیمت داره رو صدو پنج تومان به من فروخت و پیگیری هم که کردم هیچ کاری نکردن. کاش می شد راحت علیهشون اقامه دعوی کرد و این دزد مال مردم رو سر جای خودش نشوند. امیدوارم پیام من رو چاپ کنید من فاکتورشون رو هم نگه داشتم هر کسی خواست براش ایمیل خواهم کرد.

 13. سلام.در یکی از فروشگاه ی افق کوروش در شهر همدان‌ احدی از کارکنان ان فروشگاه بسیار چشم ناپاک است.و هرگاه خانومی به فروشگاه میاید این آقا به نحوی به وی نزدیک شده و چشم ناپاکی و حیضی میکند.چندین بار به چشم دیده ام و زیر نظر داشته ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا