شکایت از فروشگاه - اینترنتی

شکایت از فروشگاه اتکا چگونه است؟

به وجود آمدن فروشگاه زنجیره‌‌، جهت خرید محصولات متفاوت، عمر طولانی ندارند. این نوع مکان‌ ها از دهه 70 میلادی شروع به کار کردند و امروزه یکی از پرکاربردترین مکان‌ ها برای فعالیت تجاری هستند.

هر یک از دو یا چند فروشگاه خرده فروشی که مالکیت یکسانی دارند و خطوط کالاهای مشابهی را می فروشند، در دسته فروشگاه های زنجیره ای محسوب می شوند.

فروشگاه های زنجیره ای بخش مهمی از فعالیت های خرده فروشی در قاره آمریکا، اروپای غربی و ایران را تشکیل می دهند. این میان امکان دارد وجود مسائلی باعث نارضایتی مشتریان آن ها شده و کار هر دو طرف به شکایت و بررسی بحث در وسعت بیشتری برسد.

از همین رو در متن حاضر به بررسی شکایت از فروشگاه اتکا می پردازیم که یکی از معروف‌ترین فروشگاه های زنجیره ای ایران است.

تأثیر فروشگاه های زنجیره ای بر جامعه

برخی از افراد بر این باورند که گسترش فروشگاه های زنجیره ای باعث تضعیف اقتصادهای محلی، فرسایش شخصیت جامعه و فقیر شدن زندگی مدنی و فرهنگی شده است.

علاوه بر این، رقابت را کاهش داده و ممکن است در دراز مدت به مصرف کنندگان آسیب برساند.

بر خلاف عقل مرسوم، افول کسب و کارهای مستقل اجتناب‌ ناپذیر نیست و صرفا نتیجه نیروهای بازار آزاد نیست. از این رو نمی توان از مزیت های وجود فروشگاه های زنجیره ای در جامعه چشم پوشی کرد.

این مسئله نیز مانند هر پدیده ای دو روی یک سکه را نشان می دهد که هم مخالفان خود را دارد و هم موافقان. اما اجازه دهید در این متن هر دو روی سکه را نشان داده و به بررسی مزیت ها و معایب این مهم بپردازیم.

شاید در برخی موارد، شکایت از فروشگاه اتکا، ریشه در این موارد داشته باشد.

مزایای فروشگاه های زنجیره ای

 • فروشگاه های زنجیره ای اغلب در فروش یک محصول خاص تخصص دارند و یا تنوع محصولی بسیار زیادی را پوشش می دهند.
 • چنین فروشگاه هایی می توانند نیازهای مردم در مناطق مختلف را برآورده کنند.
 • مکان مرکزی و مکان‌های مجلل برای فروشگاه های زنجیره ای لازم نیست.
 • در بحث تبلیغات، صرفه جویی اقتصاد خوبی برای آنها وجود دارد زیرا نیازی به تبلیغ برای هر شعبه نیست.
 • شناسایی شعبه در حال زیان و انتقال آن به جای دیگری برای دفتر مرکزی آسان است. اگر امکان پذیر نباشد حتی ممکن است تعطیل شود.
 • اشتغالی زایی در این فروشگاه ها بسیار مورد توجه است زیرا به پرسنل زیادی نیاز دارند.
 • در صورتی که شعبه ای کمبود موجودی داشته باشد، می تواند از نزدیکترین شعبه برداشت کند.
 • هزینه کلی بهره برداری از یک فروشگاه زنجیره ای در مقایسه با یک فروشگاه بزرگ بسیار بیشتر است.
 • “قیمت یکسان” در تمامی شعب یکی دیگر از نکات مثبت فروشگاه های زنجیره ای است.

فروشگاه اتکا

معایب فروشگاه های زنجیره ای

 • ممکن است اعمال کنترل بر تعدادی از فروشگاه ها/شعبه های خرده فروشی که در سرتاسر شهر/کشور ایجاد شده اند، از طرف دفتر مرکزی، دشوار باشد.
 • دفتر مرکزی نیز باید حساب های مربوطه را در مورد هر فروشگاه را نگهداری کند. ین مهم به حسابرسی دقیق نیاز دارد که در برخی مکان‌ها نادیده گرفته می شود.
 • گاهی به دلیل وسعت کار، کیفیت محصول، قیمت و مواردی از این دست در همه فروشگاه ها یکسان نیست.
 • گاهی در زمان تامین محصولات انبار تأخیر به وجود می آید.
 • افتتاح بی رویه شعب بدون در نظر گرفتن پتانسیل خرید هر منطقه، ممکن است منجر به ضرر شود.

عمده مشکلات به وجود آمده برای شکایت از فروشگاه اتکا

تا به اینجا متن، سعی کردیم در یک نگاه بی طرفانه به عملکرد فروشگاه های زنجیره ای نگاه کنیم. اما بحث کانونی ما این نیست.

ما قصد داریم تا شکایت از فروشگاه اتکا را مورد بررسی قرار دهیم. لذا ضروری بود که قبل از ورود به بحث، این مورد را ذکر کنیم که این کار تنها یک بررسی اجمالی از عنوان ذکر شده و به منظور ارائه راه حل به افراد، به قلم آمده است.

مانند تمام فروشگاه ها و تجارت های دنیا، هر شکایتی ریشه در علتی دارد. برخی از عوامل مهم در به وجود آمدن وضعیتی که منتهی به شکایت از فروشگاه اتکا می شوند، به این شرح خواهند بود.

تعاملات منفی کارکنان

مشتریان هنگام ورود به هر فروشگاه، سطح خاصی از مراقبت و خدمات را انتظار دارند، بنابراین تجربه کمتر رضایت‌ بخش با یک کارمند فروشگاه ممکن است باعث شکایت شود.

یکی از همکاران فروش ممکن است با آن ها بی ادب یا کوتاهی کرده باشد، یا ممکن است در برخی موارد احساس کرده باشند که به طور کلی توسط کارکنان نادیده گرفته شده اند.

همچنین مکان‌هایی که برای رابط‌ های آنلاین خود به پشتیبانی مجازی وابسته هستند، ممکن است شکایاتی را در مورد بی اطلاعی کارکنان و یا بد اخلاقی آنها در خطوط تلفن یا از طریق چت دریافت کنند.

مسائل مربوط به صورت‌ حساب

هزینه‌های نادرست، اشتباهات قیمت‌گذاری، کم فروشی، عدم اجرای تخفیف‌ها، کدهای فروش، یا پاداش‌های مصرف‌کننده، همگی مسائل رایج صورت‌حساب و موارد مالی نقش مهم دارند.

این موارد ممکن است باعث ناامیدی یا ناراحتی مشتریان شوند. شکایات مالی، از شدیدترین شکایات هستند، زیرا مستقیما به امور مالی مشتریان مربوط می شوند.

در بخش بعدی، چگونگی پیگیری مواردی ازاین‌دست را مرور خواهیم کرد تا در صورتی که برای شکایت از فروشگاه اتکا با چنین مواردی روبرو هستید، راه حل را بدانید.

بازپرداخت

مشکلات بازپرداخت که ارتباط نزدیکی با مشکلات صورت‌حساب دارد، می‌تواند باعث ناراحتی مشتریانی شود که از خرید خود ناراضی هستند.

اگر در مورد سیاست های بازگشت پول خود در فعالیت های یک فروشگاه سردرگمی وجود داشته باشد، یا اگر بازپرداخت نادرست باشد، فروشگاه های زنجیره ای حتما، با نارضایتی عمیق مشتریان روبرو می شوند.

کیفیت محصول

شکایات مربوط به کیفیت محصول می تواند شامل ناامیدی از کیفیت خود محصول یا نگرانی در مورد آسیب دیدن محصول در طول تحویل آن باشد.

در هر صورت، مشتریان احتمالا از خود کسب‌ و کارها، حلقه‌های اجتماعی خودشان یا رسانه‌های آنلاین مانند اینستاگرام یا سایر رسانه‌های اجتماعی به طرح شکایت خواهند پرداخت.

در عصر ارتباطات این نوع گزارش دهی در مورد مسائل مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته و تأثیر گذار است.

فروشگاه

شکایت از فروشگاه اتکا چگونه است؟

برای طرح شکایت از فروشگاه اتکا چند راه حل مختلف پیش روی شماست.

مراجعه به سیستم CRM

هر فروشگاه زنجیره ای موظف است تا با داشتن یک سیستم ارتباط با مشتری و یا  همان CRM، به ثبت و بررسی شکایات افراد ناراضی بپردازد.

مراجعه به اتحادیه مربوطه

در صورتی که واحد ارتباط با مشتری نتواند مسئله پیش آمده را برطرف کند، بهتر است که با مراجعه به اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای در پی حل اختلاف باشیم.

در این روش باید شکایت خود را با ارائه مدارک مستند به صورت کتبی به این اتحادیه ارائه دهید.

آن ها موظف هستند تا با بررسی این مهم در کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه، با توجه به ماده 7 قانون نظام صنفی، ظرف مدت 10 روز، با دعوت از شاکی و مشتکی عنه، مسئله پیش آمده را خاتمه دهند.

در صورتی که تخلف آن واحد صنفی مشخص شده باشد، اتحادیه پرونده را به سازمان تعزیرات حکومتی تقدیم می کند تا مراتب رسیدگی قانونی آن ادامه پیدا کند.

مراجعه به سازمان تعزیرات

برای شکایت از فروشگاه اتکا، بهتر است از همان روش های اول و دوم استفاده شود. زیرا زمانی که شما بتوانید تخلف پیش آمده را با استفاده از مدارک مستند، ثابت کنید، پرونده به صورت خودکار به سازمان تعزیرات ارجاع داده خواهد شد.

اما چنانچه می دانید، برای طرح شکایت در مورد گران فروشی و یا کم فروشی و غیره، می توانید هم به صورت حضوری و ه به صورت غیرحضوری در این سازمان اقدامات لازم را انجام دهید.

فروشگاه اتکا

آشنایی با برخی از قوانین تخلفات صنفی

بهتر است قبل از طرح شکایت از فروشگاه اتکا و یا دیگر فروشگاه های زنجیره ای، با برخی مواد و تبصره های قوانین مربوط به تخلفات صنفی آشنا باشد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

‌ماده 57: گران‌فروشی که عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهائی بیش از نرخ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار گردد.

‌جریمه گران‌ فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • ‌الف: جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل مبلغ گران‌فروشی، درصورتی که جریمه نقدی کمتر از پنجاه هزار (50.000) ریال باشد، جریمه نقدی معادل پنجاه هزار (50.000) ریال خواهد بود.
 • ب: چنانچه کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از سومین مرتبه تخلف به بیش از دو میلیون (2.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت ده روز نصب خواهد شد.
 • ج: درصورتی که کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از چهارمین مرتبه تخلف به بیش‌ از بیست میلیون (20.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردرمحل کسب به‌عنوان‌متخلف صنفی نصب و محل کسب به مدت سه ماه تعطیل خواهد شد.

‌ماده 58: کم فروشی که عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت کمتر از میزان یا معیار مقرر شده.

‌جریمه کم فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • ‌الف: جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل دو برابر مبلغ کم‌فروشی. در صورتی که جریمه نقدی کمتر از مبلغ یک‌صد هزار (100.000) ریال باشد، جریمه نقدی معادل یک‌صد هزار (100.000) ریال خواهد بود.
 • ب: چنانچه کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از سومین مرتبه تخلف به بیش از دو میلیون (2.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت ده روز نصب خواهد شد.
 • ج: درصورتی که کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از چهارمین مرتبه تخلف به بیش‌از بیست میلیون (20.000.000) ریال برسد، پارچه یا تابلو برسردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی نصب و محل کسب به مدت چهار ماه تعطیل خواهد شد.

‌ماده 59: تقلب: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمتی که ازلحاظ کیفیت یا کمیت منطبق با مشخصات کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی نباشد.

جریمه تقلب، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 1. ‌مرتبه اول: جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل چهار برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته‌شده یا خدمت ارائه داده شده، در صورتی که جریمه نقدی از مبلغ یک‌صد هزار (100.000) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل یک‌صد هزار (100.000) ریال خواهد بود.
 2. مرتبه دوم: جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی به میزان هشت برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته شده یا خدمت ارائه داده شده، درصورتی که جریمه نقدی از مبلغ دویست هزار (200.000) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل دویست هزار (200.000) ریال خواهد بود.
 3. مرتبه سوم: جبران خسارت وارد شده به خریدار، جریمه نقدی معادل دوازده برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته شده یا خدمت ارائه داده شده و نصب پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیل محل کسب به مدت شش ماه، در صورتی که جریمه نقدی از مبلغ یک میلیون (1.000.000) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل یک میلیون (1.000.000)‌ ریال خواهد بود.

‌تبصره این ماده نیز اذعان دارد که درصورت تقاضای خریدار مبنی بر استرداد کالای مورد تقلب، فروشنده علاوه بر تحمل مجازات های مقرر، مکلف به قبول کالا و استرداد وجه دریافتی به خریدار ‌خواهد بود.

فروشگاه

برای شکایت از گران فروشی فروشگاه اتکا به کجا مراجعه کنیم؟

سه روش مهم ذکر شده در متن اعم از، مراجعه به واحد ارتباط با مشتری، مراجعه به اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای و سازمان تعزیرات حکومتی، بهترین روش ها برای شکایت از فروشگاه اتکا هستند.

اگر قیمت گذاری محصولات اتکا درست نباشد، می توان از آن ها شکایت کرد؟

بلی. مطابق با ماده 63 قوانین تخلفات صنفی باید تمامی قیمت گذاری ها بر طبق قانون انجام شوند. در غیر این صورت گزارش این تخلف را به سازمان تعزیرات حکومتی و یا اتحادیه مربوطه ارسال کنید.

اگر هنگام خرید صورت‌حساب به ما داده نشد، می توانیم شکایت کنیم؟

با توجه به ماده 66 قانون ذکر شده، تمامی فروشگاه های زنجیره ای باید صورت حساب مشخصی را به مشتری ارائه کنند. در غیر این صورت با جریمه نقدی مواجه خواهند شد.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۸ رای

یک دیدگاه

 1. با عرض ادب وخسته نباشید میخواستم بدونم چرا فروشگاه اتکا لاهیجان هیچ وقت جواب گوی تلفن نیست در هیچ بازده زمانی کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا