شکایت از اشخاص

شکایت مسافر از راننده اسنپ چگونه است؟

با توجه به روزافزونی استفاده مردم از اسنپ و دیگر پلتفرم های مربوط به حمل و نقل و غیره، در می یابیم که دغدغه ها و مسائل حقوقی مربوط به آن ها نیز به تبع آن بسیار افزایش یافته و خیلی از مردم، با مزایا و معایب آن دست و پنجه نرم می کنند.

از بزرگترین علل محبوبیت این بسترها، می توان به کمتر بودن قیمت و هزینه رفت و آمد نسبت به آژانس ها و غیره و همچنین آسانی بهره مندی از خدمات آن ها اشاره کرد.

در میان بسترهای مختلف مربوط به حمل و نقل، اسنپ امروزه در میان کاربران محبوبیت زیادی پیدا کرده است. چرا که هم از قیمت مناسبی برخوردار است و هم دارای رانندگان بسیار زیادی در سطح شهر است و این موضوع باعث می شود که به راحتی و در کمترین زمان به درخواست های مسافران پاسخ داده شود.

چه دلایلی ممکن است باعث ایجاد نارضایتی از راننده اسنپ شود؟

 • دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد نارضایتی از راننده اسنپ شود و باعث شود که مسافران به فکر ثبت شکایت و اعتراضات خود نسبت به آن ها باشند.
 • برای مثال ممکن است که در طول مسیر اتفاقی بیوفتد که باعث شود بحثی بین مسافر و راننده شکل گیرد و راننده با بی احترامی و فحاشی پاسخ مسافر را دهد.
 • شاید هم رانندگی وی خوب نباشد. مثلا رانندگی او بی ملاحظه و بی دقت باشد و حتی نزدیک باشد که در حین رانندگی با ماشین های دیگر برخورد کند و منجر به تصادف شود و غیره.
 • یکی دیگر از دلایل نیز می تواند مربوط به سیستم تهویه ماشین باشد و اگر ماشین سیستم تهویه مناسبی نداشته باشد یا راننده اجازه فراهم کردن آن را ندهد، می توان از وی شکایت کرد.
 • همچنین اگر راننده حریم خصوصی مسافر را رعایت نکند یا مثلا در راه، تصمیم بگیرد که شخص دیگری را سوار ماشین کند و از این قبیل مسائل، می توان علیه وی شکایت کرد.

راننده اسنپ

چگونه از راننده اسنپ شکایت کنیم؟

در این قسمت از مطلب، سعی داریم تا چگونگی ثبت شکایت از راننده اسنپ را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که بیان شد، دلایل مختلفی می تواند برای شکایت از راننده اسنپ مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر موارد فوق، هر دلیل دیگری نیز می تواند برای آن باشد.

همانطور که از سوی شرکت اسنپ بیان شده است، این مجموعه به امتیاز رانندگان بسیار اهمیت می دهد و به گونه ای است که اگر راننده ای کمتر از حد مشخصی امتیاز داشته باشد، اسنپ عدم تمایل خود را به ادامه همکاری با وی اعلام می کند و باعث می شود که رانندگان سعی در افزایش رضایت مسافران داشته باشند.

همچنین بخوانید

علاوه بر آن از طرف دیگر اگر میانگین امتیاز راننده بیشتر از مقدار مشخصی باشد، پاداش و شرایط ویژه ای برای وی در نظر گرفته می شود تا تشویق شود و همواره در پی جلب رضایت مسافر خود باشد.

برای شکایت از اسنپ، مسافران می توانند از طریق خود اسنپ اقدام کنند. همچنین می توانند با شماره 41849000-021 و 91039000-021  تماس بگیرند تا پشتیبانان، به مشکلات و شکایات آن ها رسیدگی کنند و آن را مورد بررسی قرار دهند.

برای این کار کافی است که با شماره های مذکور تماس گرفته و پس از آن با اپراتور مربوطه در ارتباط قرار گیرید و اعتراض و شکایت خود را به وی اعلام کنید.

همچنین شایان توجه است که با توجه به اینکه هر سفر  دارای کد است و تاریخچه سفر و جزئیات آن در سرورهای اسنپ ثبت می شود، ثبت شکایت آسان تر می شود و فقط کافی است که مسافر، کد سفر را به اپراتور مربوطه اعلام کند تا جزئیات آن مورد بررسی قرار گیرد.

پس از ثبت شکایت، اپراتور اسنپ شکایت وی را به بازرسی اسنپ منتقل می کند تا موضوع موردنظر را بررسی کند و از صحت آن اطمینان یابد.

اگر تخلف راننده و صحت و درستی شکایت مسافر احراز شود، حساب کاربری راننده برای همیشه غیرفعال می شود و دیگر نمی تواند با مجموعه مذکور همکاری نماید.

در چه صورتی حساب کاربری راننده غیرفعال می شود؟

اسنپ دو حالت را برای غیرفعال کردن راننده در نظر گرفته است که می تواند غیرفعال کردن موقت باشد یا دائمی.

این غیرفعال کردن بر اساس عملکرد راننده و امتیازات وی صورت می گیرد و همانطور که بیان شد اگر از حد مشخصی امتیاز وی کمتر باشد، حساب کاربری اش غیرفعال می شود.

در صورتی که پیامک اطلاع رسانی برای اخطار و تذکرات داده شود و راننده آن ها را در نظر گیرد و جبران کند، حساب وی مجددا فعال می شود. مثلا اگر در رابطه با استفاده از ماسک یا رعایت نکات بهداشتی یا توصیه اسنپ برای فراگیری مجدد برخی آموزش ها از طریق واحد مربوطه باشد و راننده آن ها را رعایت کند، می تواند مجددا به کار خود ادامه دهد. (یعنی در یک فرصت یک ماهه سعی نماید تا رضایت مسافران را جلب نموده و امتیاز خود را از 4.3 بیشتر نماید)

البته لازم به ذکر است که اگر گزارش مسافران خیلی حاد باشد و خطای راننده اسنپ قابل جبران نباشد، حساب وی به صورت دائمی غیرفعال می شود.

اسنپ

بررسی آیین رسیدگی به شکایات با توجه به آئین نامه انضباطی کاربران راننده

آئین رسیدگی

 1. اطلاع شرکت یا واحدهای تابعه‌ی آن از ارتکاب تخلفات مندرج در این آیین‌نامه  توسط کاربر راننده به هر شکل اعم از گزارش کاربر مسافر.
 2. بررسی و تکمیل دلائل، مدارک و مستندات مربوط به ارتکاب تخلف توسط کاربر راننده از جمله اظهارات کاربر مسافر و کاربر راننده، همکاران اسنپ و سوابق موجود در شرکت توسط تیم صدای مشتریان و خدمات مشتریان شرکت.
 3. ارسال کلیه سوابق از جمله اسناد و مدارک فوق توسط واحد رسیدگی به شکایات به کمیته انضباطی.
 4. تشکیل پرونده توسط دبیر کمیته انضباطی بر اساس ضوابط تعیین شده و تعیین وقت جهت رسیدگی به تخلف ارتکابی و در صورت نیاز دعوت از طرفین و اعضاء جلسه جهت حضور در جلسه‌ی رسیدگی.
 5. رسیدگی به تخلف کاربر راننده توسط اعضاء کمیته و اتخاذ تصمیم نسبت به آن که می‌تواند مبری بودن کاربر از تخلف یا مقصر بودن نامبرده و تصمیم بر اعمال ضمانت اجراهای مندرج در این آئین‌نامه باشد.
 6. تصمیم اتخاذ شده توسط کمیته قطعی و قبل از ابلاغ به کاربر راننده قابل اجرا است و به هیچ عنوان قابل اعتراض توسط کاربر راننده نیست.
 7. تصمیمات کمیته در ۴ نسخه تنظیم و به صورت زیر توزیع می‌گردد: ۱- جهت ابلاغ به کاربر راننده ۲- جهت ابلاغ به مدیریت ۳- جهت ضبط در سابقه کاربر راننده ۴- جهت بایگانی در کمیته
 8. اجرای رأی کمیته توسط کاربر راننده با درج در سابقه کاربر توسط شرکت.
 9. اخذ نتیجه اجرا توسط کمیته و درج در سابقه کاربر راننده موجود در کمیته انضباطی.

تبصره ۱: بسته به تشخیص شرکت، در زمان بررسی پرونده و تکمیل دلائل، مسئول بررسی درصورت نیاز، اقدام به غیر فعال نمودن کاربر تا زمان اتخاذ تصمیم، کرده و در صورت عدم تمکین کاربر راننده از تصمیمات مسئول رسیدگی یا کمیته انضباطی، مراتب جهت غیر فعال نمودن کاربر به صورت موقت یا دائمی به واحد عملیات اعلام خواهد شد.

تبصره ۲: صحت تخلفات با تکرار گزارشات از جانب مسافرین قابل اثبات و احراز است و کارشناسان مدیریت کیفیت با بررسی دفعات گزارش اقدام به غیرفعالی موقت (به مدت چند ساعت یا چند روز) جهت جریمه و یا قطع همکاری می‌نمایند. اکثر غیرفعالی‌های موقت به صورت سیستمی و بدون دخالت کارشناسان انجام شده و قابلیت بازفعالی تا پایان مدت زمان جریمه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

تبصره ۳: در صورت عدم مراجعه‌ی کاربر راننده در زمان تعیین شده و یا در دسترس نبودن برای ارائه توضیحات در مورد شکایت، جلسه کمیته انضباطی بدون درنظر گرفتن توضیحات تشکیل شده و تصمیم اتخاذ شده در این جلسه برای کاربر راننده لازم الاجرا خواهد بود و جلسه مجدد تشکیل نخواهد شد.

تبصره ۴: در صورت احراز عدم صداقت در ارائه مدارک، اطلاعات و توضیحات بعد از خاتمه رسیدگی، مورد تخلف مجددا و راسا توسط شرکت قابل بررسی است.

تبصره ۵: تشخیص صحت و سقم اظهارات ارائه شده توسط کاربر مسافر، کاربر راننده و همکاران اسنپ با کمیته انضباطی می‌باشد.

تبصره ۶: چنان چه کاربر راننده نسبت به پرداخت جبران ضرر و زیان شرکت یا پرداخت نقدی اقدام ننماید شرکت مجاز خواهد بود مبلغ را  کلا یا جزئا از اعتبار ریالی کاربر وصول نماید.

اسنپ

استفاده از وکیل خبره برای شکایت از اسنپ

همانطور که بیان شد، شما می توانید خودتان به تنهایی شکایت را علیه اسنپ و راننده مدنظر ثبت کنید و تخلف وی را به عوامل اسنپ و پشتیبانان گزارش دهید تا مورد بررسی قرار گیرد و راننده متوجه عمل غیراخلاقی خود شود یا حساب کاربری وی برای همیشه یا موقتا مسدود گردد.

اما در صورتی که موضوع مورد نظر شما بسیار حاد باشد و نیاز باشد تا پیگیری های بیشتر و فراتری از شرکت اسنپ صورت گیرد، بهتر است که از کمک و مشاوره های یک وکیل خبره استفاده شود.

این به این منظور است که وکیل مدنظر، هرگونه سوال یا ابهام موجود در زمینه شکایت و نحوه ثبت شکایت و پیگیری آن را پاسخ می دهد و همچنین باعث می شود که از تمامی حقوق قانونی خود آگاهی یابید و بتوانید تمام حقوق خود را در چارچوب قانون تحقق بخشید.

بررسی برخی معایب مربوط به اسنپ

در کنار مواردی که مربوط به اسنپ بود و ذکر شد، قصد داریم تا در این قسمت از مطلب به معایب مربوط به اسنپ بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

به تازگی بسیاری از کاربران اسنپ گله و شکایات خود مربوط به زیاد شدن هزینه سفرها و همچنین قبول نشدن سفرها توسط رانندگان تا زمانی که افزایش قیمت بزنند را در فضاهای مجازی بیان نموده اند و نسبت به آن، گله و شکایت کرده اند.

این مورد و در حالت کلی افزایش هزینه سفرها به خصوص در شهرهای بزرگی مانند تهران باعث شده است که افراد وقتی می خواهند از این بسترها برای حمل و نقل درون شهری استفاده کنند، مقایسه انجام دهند و از هرکدام از این پلتفرم ها که قیمت پایین تری را پیشنهاد دهد استفاده نمایند.

همچنین به گفته کاربران، مورد دیگری نیز در رابطه با هزینه اسنپ وجود دارد که مربوط به مسیرهای تکراری است.

اسنپ

به گفته بسیاری از کاربران، هنگامی که می خواهند برای رفتن یا برگشتن از یک مسیر همیشگی اسنپ بگیرند، اسنپ قیمت ها را بیشتر می کند و بیان شده است که اگر احراز کند که این مسیر، برای شما همیشگی است و زیاد در آن تردد دارید، هربار با قیمت بیشتری آن را ارائه می کند و البته این یک نوع کلاهبرداری محسوب می شود!

به همین منظور برخی کاربران نسبت به این موضوع نیز شکایت نموده اند.

مورد دیگری از معایب اسنپ، مربوط به امینت آن است. به خصوص مواردی که در سال های گذشته اعلام شده بود و مسافران گزارش داده بودند که توسط راننده اسنپ مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتند یا حتی گزارش هایی مبنی بر دزدیده شدن برخی از مسافران نیز وجود داشت که البته خود اسنپ آن ها را مورد بررسی قرار داد و پیگیری کرد.

یکی دیگر از معایب آن نیز مربوط به اطلاعات شخصی کاربران و مهم تر از همه شماره تلفن آن ها است که در دسترس رانندگان قرار می گیرد و می توانند از آن استفاده نمایند که برخی افراد با آن مشکل دارند.

مشکل دیگر نیز در رابطه با لغو سفر از سوی راننده است که باعث می شود مسافر دیرتر از موعد به مقصد برسد یا با مشکل مواجه شود یا ماشین دیگری را نتواند برای رسیدن به مقصد خود بیابد.

البته شایان ذکر است که این کار اگر به دلایل موجه باشد ایرادی ندارد اما گاهی اوقات، رانندگان به دلیل کم بودن هزینه سفر یا دلایل غیرضروری دیگر، در لحظات آخر سفر خود را لغو می کنند و باعث ایجاد آسیب به مسافر می شوند.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲۸ رای

‫14 دیدگاه ها

 1. به نظر من رسیدگی به شکایات در اسنپ بسیار ضعیف است به شکلی که فقط جنبه ماستمالی کردن دارد , تعدادی دختر و پسر جوان و کارنابلد را نشانده اند که با مشتری ناراضی تماس بگیرند و شاید عذرخواهی هم بکنند. یک بار راننده اسنپ به من بی احترامی کرد و من در خود اپ اسنپ او را شکایت کردم و رسیدگی نشد. شش یا هفت بار شکایت خود را تکرار کردم و بار آخر بد و بیراه گفتم تا تماس گرفتند و با یک عذرخواهی پوچ تمامش کردند و گفتند طبق پروتکل با راننده برخورد خواهد شد , خب من از کجا بدانم اصلا با راننده برخورد بعمل آمده یا نه و دوما از کجا بدانم پروتکل اسنپ در این مورد چه برخوردی را پیش بینی کرده ؟ در کل شرایط رسیدگی آنقدر بیخود و بی محتواست که تصمیم گرفتم اگر دوباره چنین موردی پیش آمد خودم حقم را بگیرم چون اسنپ بی در و پیکر تر از چیزی است که فکرش را بکنید.

  1. کاملا موافقم اسنپ فقط یک دروغگوی سازمانی هست و نه تنها با راننده متخلف برخورد نمیکند بلکه تشویق هم میکند من دیگه استفاده نمیکنم واسه خودمو بچه هام بدآموزی دارد

  1. مجموعه اسنپ یکی از بی درو پیکر ترین مجموعه های ایرانه خیلی راحت 50تومن از پول منو خورده بعدم میگه بخاطر مشکل در سیستم پرداخت در فلان روز شما باید این پولو به ما پرداخت بکنید درحالی که من تمام سفرهامو پرداخت کردم و هیچ سرویس عقب افتادی ندارم ولی خیلی شیک ازم دزدی کردن و اصلا هم پاسخگو نیستن و معلوم نیست ما باید به کجا شکایت بکنیم تمام این مملکت شده دزدی

 2. ۲ نوبت شکایت کردم یک موردش ۶ بار پیگیری کردم
  دریغ از ذره ای پیگیری
  مدام پاسکاری میشی
  من که تپسی رو جایگزین کردم و بندرت و در نبود تپسی اسنپ میگیرم

 3. خیلی خیلی مسخره و بی کاربرد و غیر منطقی و دور از محور تاکسی اینترنتی داره میچرخه اسنپ(یک اصلا مدیریت،معاونت،بازرسی،رسبدگی کننده بالا دست از پشتیبانی هیچ چیز نداره معلوم نیست مال کجاس دولتی،خصوصی،خصولتی، یه جای مناسب برای اعمال غیر عرفی و نامشروع هستش صحنه ای که من دیدم اون بوده نمونه اش..دوما به قول دوستمون که بالا نوشته پنج شیش تا دختر و پسر گذاشتن معلوم نیست کی هستن با چه مدرکی چون اصلا اوقاتی آنرمال حرفایی میگن آدم منطق سهله جبر میشه ناخودآگاه آدم فعال میشه و حداقلش اینه قطع میکنی مقابل گفته اپراتور!!! سوما یک مرکز مخوف و غیر نرمالی هست نه دفتری داره شهرستان و جای دیگری کنار خیابون یکی نشسته چهارپایه زیرش پاهاش روی کاپوت یه لبه دار هم برعکس گذاشته نور نخوره چشماش زیر لبش یه چوب کبریت!!چیکار میکنه ثبت نام راننده!!یه کارت ملی و ک ماشین این طرف با این وضع میگیره میده یکی که اون از داخل خودروی قراضه میاد بیرون ووووو..منظور وسایل گذاشتم صندلی پشتی حدود نه۹ میلیون رنده فارسیبر دستی دریل و فرز و و و اره دستی برقی خلاصه همونطور بزاری مغازه جلوی مغازه دار ۹تومن راحت میده اگر نو حساب کنیم که فاکتور دارم عید گرفتم ۳۳/۴۰۰/۰۰۰میشه فاکتور کرده من حالا کارکرده گفتم بهرحال الان یکماهه حرفهای عجیب غریب وآنرمال جالب اینکه یارو خودش نیست ولی ماشینش داده نمیدونم کیه آشناشون اون میرونه این اسنپ هم میگه حسابو بستیم…وسایلام میگم باز میگه بله دیگه نمیتونه کار کنه یه کاغذ نمیدن که دادگاه میخوان آخه که تایئد بشه گفته من که این اتفاق افتاده درسته یا نه اونم ندادن همونطور مونده نمیدونم چیکار کنم شما وکلا هم انگار چی میخوایئم بپرسیم یه سوال داریم چیکار کنیم کجا بریم نوشتین ۹۸هزار صدهزار برا یه سوال انصاف …کوپن یارانه قبول دارین دهک اول قابل خرید هستش؟!؟!ماهم راحت نیستیم با این قیمتها ناراحتیم نوشتید شما راحت باشید چطور باشیم

 4. من دوبار ازاسنپ شکایت کردم ،ازماستمالی رد کرده ،،،شکایت وزیر روپیش پادشاه میکنی ،البته که مردم آگاه باشن که اسنپ روحذف کنن ،عیبی نداره تاکسی تلفنی هست که حداقل باپنج بار ماشین گرفتن یه سرویس مجانی میدن ،اسنپ هرروز خرابتر میشود ،چون دورشون شلوغ شده حتماً…

 5. امروز یه سفر داشتم که دو ساعت طول کشید کرایش صد تومن بود که مسافر گفت اعتباری پرداخت کردم جلوی خودش به پشتیبانی زنگ زدم میگه تیکت بزن
  وقتی میگم این چه وضعشه حساب کاربریمو به دلیل نقص مدارک غیر فعال میکنن . لعنت به من که برای این ظالما کار کردم

  1. منم دیروز ۲مسافر داشتم ۵۰قدمی مقصد ماشینم خاموش شد مسافر ازم خاص ماشین هول بدم تا برسن دم درب مقصد مجبور شدم پیادشون کنم وکرایش بهش پس دادم شکایتم کرد بعد اسنب کاربریم مسدود کرد ..اسنب باید جمع بشه تا چند بنده خدا از راه ازاد نون بخورن

 6. اسنپ گند گوه ترین اپلیکیشن یه که من دیدم تاحالا ی بارم نشده طرف راننده رو بگیره با اینکه داره از راننده بدبخت نون میخوره راننده دهنش کلیدی ولی همیشه پشت مسافره پیگیری ضعیف و بقول اون دوستمون بی در پیکر معلوم نیست کی پشته این کارا برنامس ریدم تو همچین برنامه آیی که الکی بعد ۲سال حمالی واس اسنپ الکی حسابمو بستن ریدم تو هرچی پشتیبان اسنپ کارکنانشه

 7. من خودم سفیر هستم
  اسنپ فقط یک طرفه قضاوت کرده وهمیشه حق با مسافر هست این وسط سفیر خودش پشمه که ازش استعلام بگیرن
  فکر میکنن هر کی تواسنپ ار میکنه بدبخت وبیچاره وگدا وبی سواد هست
  به خدا بی سواد شماها هستید که چهارتا بچه رو گذاشتیدکارشناس !!!
  بابا ماهم حالیمونه😏
  شما یه کم از دزدی هاتون کم کنید
  که همه چی کلا به نفع شماست راننده هیچ جا نمیتونه شکایت کنه!!
  جمع کنید خودتون همه رو خر فرض نکنید!
  خودتون رو دکتر

  1. دقیقا درود به تو همکار گرامی اصلا برا راننده ارزشی ندارن باید همه راننده ها متعهد بشم یه هفته کار نکنن ببین چطور میشه بر این ملت

 8. من با اسنپ سفر زیاد داشتم که در دو مورد سفر یکی از ساوه به قم که نقدی با راننده مکمل پرداخت کردم و دیگری در تهران به کارت راننده کارت به کارت کردم که رسید اش هم موجود است ولی اسنپ مجددا من را بدهکار می کشد نمی‌دانم مشکل از راننده ها است و یا یا از شرکت اسنپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا